Mikrobiologia Weterynaryjna

Diagnostyka Mikrobiologiczna

Badania mikrobiologiczne dla psów, kotów, zwierząt futerkowych, bydła, trzody chlewnej, koni, ptaków, gadów, płazów, ryb

Rodzaje badań

  • Badania bakteriologiczne - posiewy w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych, wymazy z jam ciała oraz wycinków tkanek. Identyfikacja drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ocena lekowrażliwości (antybiogram). Czas od wykonania badania do wydania wyniku od 2 do 4 dni.
  • Badania mykologiczne- posiewy w kierunku drożdżaków, dermatofitów oraz grzybów pleśniowych. Czas wykonania badania: dla drożdżaków 7 dni, dla dermatofitów do 3 tygodni.
  • Badania parazytologiczne - ocena mikroskopowa badanego kału 3 metodami: flotacji, dekantacji oraz preparatu bezpośredniego. Ocena dorosłych postaci pasożytów jelitowych oraz skórnych tj świerzbowiec, nużeniec. Czas wykonania badania 1 dzień
  • Badania serologiczne- kierunkowe badania jakościowe wykrywające antygen lub przeciwciała skierowane przeciw patogenowi.  Tą metodą przeprowadzana jest min wstępna diagnostyka chorób odkleszczowych oraz wykrywane FIV (niedobór immunologiczny u kotów) i FeLV (kocia białaczka).
  • Diagnostyka chorób układu moczowego- kompleksowa analiza obejmująca szereg badań tj posiew tlenowy moczu, ocena osadu moczu, morfologia i parametry biochemiczne. Czas wykonania badania od 2-4dni
  • Diagnostyka chorób skóry-  analiza różnicowa obejmująca szereg badań tj morfologia, badania w kierunku bakterii i grzybów chorobotwórczych oraz pasożytów, badania histopatologiczne.
  • Diagnostyka chorób układu pokarmowego - w tym diagnostyka biegunek; szereg badań w kierunku zakażeń bakteryjnych, wirusowych i zarażeń pasożytnicznych tj badania serologiczne, posiewy w kierunku grzybów chorobotwórczych oraz ocena mikroskopowa kału.
  • Wykrywanie i identyfikacja Salmonella w materiale biologicznym- badania akredytowane czytaj więcej

 

Jak pobrać materiał do badań:


Mocz

Pierwszą porcję moczu odrzucić, następnie pobrać ze środkowego strumienia do jałowego pojemnika (dostępny w aptekach). Dostarczyć w ciągu 2 godzin od pobrania w temperaturze pokojowej. Unikać wysokich temperatur w trakcie transportu!


Kał

Za pomocą szpatułki (pojemnik na kał, wraz ze szpatułką, dostępny w aptekach) pobrać z 3 różnych miejsc materiał wielkości wiśni i dostarczyć do laboratorium. W przypadku pobrania materiału poza godzinami pracy laboratorium, można przechowywać próbkę w lodówce i dostarczyć do 12 godzin od momentu pobrania.

Jeśli kał jest biegunkowy dostarczyć najszybciej jak to możliwe, utrzymując materiał w temperaturze ciała.

Zaleca się pobranie 3 prób w odstępie 2/3 dni, co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia do 90%.


Wymazy z ucha, oka, ran itp

Przed pobraniem upewnić się, że miejsce pobrania nie jest smarowane maścią o działaniu bakteriobójczym oraz że pacjent nie jest w trakcie terapii antybiotykowej lub zakończył terapię w ciągu min. siedmiu dni poprzedzających pobranie materiału. Jeśli jest to możliwe zdrową skórę wokół zmiany zdezynfekować środkiem dezynfekującym. Miejsce przed pobraniem oczyścić z wydzielin ropnych, przy użyciu soli fizjologicznej. Z oczyszczonego miejsca pobrać wymaz za pomocą wymazówki nasączonej niewielką ilością soli fizjologicznej.

Wycinki z narządów

Materiał z narządów wewnętrznych pobrany sekcyjnie w siedzibie laboratorium lub przychodni weterynaryjnej. Materiał pobrać jak najszybciej po stwierdzeniu zgonu zwierzęcia. W przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami beztlenowymi materiał dostarczyć do laboratorium w ciągu 30 min od pobrania.

Wymazy z ropni

Przed pobraniem materiału zdezynfekować czop. Ewakuować pierwszą porcję ropy poprzez ucisk ropnia lub nacięcie jałowym narzędziem. Pobrać kolejną porcję ropy lub wymaz z dna ropnia za pomocą wymazówki, następnie dostarczyć wymaz w ciągu 3 godzin od pobrania lub w podłożu transportowym maksymalnie do 72h. Im szybszy czas dostarczenia tym większe prawdopodobieństwo wyhodowania chorobotwórczego patogenu.


Badania mykologiczne (drożdżaki, dermatofity) i parazytologiczne (nużeniec, świeżbowiec, wszy, wszoły)

Materiał diagnostyczny - zmiany nie smarowane maścią przeciwgrzybiczą (lub o działaniu przeciwpasożytniczym) przez ok 2 tygodnie oraz niestosowanie leków przeciwgrzybiczych doustnych przez ok 4 tygodnie (dopuszcza się taki materiał przy braku odpowiedzi na leczenie).

Zeskrobiny pobrać jałowym skrobakiem lub skalpelem do jałowego pojemnika i dostarczyć do laboratorium. Materiał należy pobierać z obrzeża świeżych zmian, gdzie znajdują się nowe nici grzybów. Nie należy pobierać ze środka zmian.

Przy diagnostyce nużeńca pobierać z całej zmiany.


skierowanie na badanie

Druki do badań w kierunku Salmonella znajdziesz tutaj