Co robić, gdy gad jest chory?

Gad to też zwierzę i może zachorować. Należy wtedy zasięgnąć porady specjalisty oraz wykonać odpowiednie badania.

Ale od początku....

 

Kiedy nasz gad może zachorować i jakie mogą być tego objawy?

Przyczyny choroby mogą być różne. Najczęściej jednak wszystko zaczyna się od błędów hodowlanych:

- złe warunki środowiskowe (zbyt zimno lub gorąco, brak oświetlenia UVB - jeśli potrzeba, nieodpowiednia wilgotność i wentylacja)

- nieprawidłowa dieta

- brak suplementacji

- karma z niepewnego źródła (owady złapane na łące, gryzonie z niesprawdzonego źródła, nieumyte rośliny)

- nieodpowiedni wystrój – zły rodzaj podłoża, ostre krawędzie wystroju, brak kryjówek w terrarium

Jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, zwykła błahostka może przerodzić się w dość poważny problem.

Co wskazuje na to, że nasz podopieczny jest chory?

Najczęstsze objawy jakiejkolwiek choroby u gadów to apatia i brak apetytu. Zwierzę nie jest aktywne, ukrywa się lub leży cały czas w tym samym miejscu. Chudnie. Może nastąpić zmiana barwy (np. pociemnienie u kameleonów lub u agam). Zwierzak może również odmawiać picia wody, ma objawy typowego odwodnienia (zapadnięte oczy, sucha i wisząca skóra).

Częstym objawem jest niewydalanie kału (co może sugerować zaczopowanie) albo biegunka (kał brzydki, cuchnący, śluzowaty).

W przypadku niektórych chorób może występować opuchlizna (np. pyska lub stawów), ropne wydzieliny lub inne zmiany na skórze (bąble, odstające lub zniekształcone łuski), stany martwicze.

Może również występować zmiana w sposobie poruszania się gada: zaburzenia koordynacji ruchowej, nienaturalne pozycje głowy, wyginanie się ciała.

Co należy zrobić?

Na pewno pierwszym odruchem powinno być udanie się do specjalisty. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można zasięgnąć porad na specjalistycznych forach terrarystycznych, na których również udzielają się lekarze weterynarii. Jednak jest to chwilowe rozwiązanie. Pamiętajmy, że żadne zdjęcie nie zastąpi możliwości dokładnego obejrzenia zwierzaka.

Możliwe, że będziemy musieli wykonać naszemu podopiecznemu badania.

Rodzaj badania zależy od objawów i choroby, którą lekarz weterynarii podejrzewa.

Co możemy badać?

Kał – badanie w kierunku obecności pasożytów lub Salmonella spp. Badanie parazytologiczne to szybkie, najczęściej wykonywane badanie u gadów. Należy je wykonać, jeśli podejrzewamy inwazję pasożytniczą, kał jest brzydki i cuchnący, a zwierzak jest osowiały, chudnie i nie przyjmuje pokarmu. Badanie w kierunku Salmonella spp. u gadów należy być wykonywane po konsultacji ze specjalistą, gdyż interpretacja wyników jest trudna – mówi się, że 90% gadów jest nosicielami Salmonelli i nie powoduje ona u nich żadnych objawów chorobowych.

Krew – morfologia oraz biochemia. Oba badania pozwolą nam na ocenę stanu fizjologicznego gada oraz funkcjonowania jego narządów wewnętrznych. Jednym z ważniejszych parametrów jest tutaj kwas moczowy, który pomaga nam zdiagnozować dnę moczanową.

Wymazy – ze skóry lub ran, w kierunku obecności bakterii lub grzybów. Bardzo często wykonywany jest wymaz z pyska – w przypadku podejrzeń zgnilca pyska (opuchnięty pysk, nieprzyjmowanie pokarmu).

Wymazy w kierunku wirusów u jaszczurek, węży i żółwi.

Fragmenty tkanek – histopatologia, cytologia.

Wszystkie wyniki badań należy konsultować ze specjalistą. Po podjęciu odpowiedniego leczenia zwierzak powinien wyzdrowieć i dalej cieszyć nas swoją obecnością.

No Comments Yet.

Leave a comment