Diagnostyka chorób nadnerczy

Nadczynność kory nadnerczy ( zespół Cushinga)

Jest jedną z częściej wsytępujących endokrynopatii u psów. Polega na zwiększonej produkcji glikokortykosterydów. Najczęściej dotyka psy w średnim wieku oraz starsze.

Charakterystyczne objawy sugerujące chorobę to zwiększony apetyt, nadmierne pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, otyłość. Dodatkowo mogą pojawić się objawy skórne, w postaci zcieńczenia skóry, wyłysień na tułowiu, przebarwień oraz zwapnień skóry.

Badanie pomocne przy diagnozowaniu nadczyności nadnerczy;

  • badanie morfotyczne krwi – leukocytoza, limfopenia, tromobocytoza

  • badanie biochemmiczne krwi - wzrost poziom ALT, AP, cholesterolu oraz obniżenie poziomu hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych

  • badanie moczu – proteinuria, zapalenie pęcherza

Jednak badaniem które pozwala nam stwierdzić czy mam do czynienia z zespołem Cushinga oraz określenie jego formy (przysadkowa lub nadnerczowa) jest badanie KORTYZOLU.

Jednorazowe oznaczenie poziomu kortyzolu jest niediagnostyczne.

W tym celu przeprowadzamy testy polegające na 2 lub 3 krotnym zbadaniu poziomu kortyzolu. Wykonujemy test hamowania polegający na określeniu wartości kortyzolu przed i po podaniu deksametazonu lub test stymulacji ACTH.

Testy wykonuje się z krwi pobranej na surowicę.

Niedoczynność nadnerczy (choroba Addisona)

Występuje rzadziej niż inne endokrynopatie. Polega na upośledzonej produkcji hormonów nadnerczy. Najczęściej dotyka suki młode lub w średnim wieku.

Zmiany chorobowe są niespecyficzne i występują na zmianę fazami bez objawów chorobowych. Może pojawić się brak apetytu, wymioty, biegunka, senność, odwodnienie, spadek masy ciała.

Badania i wyniki sugerujące chorobę Addisona:

  • badanie morfotyczne krwi – eozynofilia, limfocytoza, neutropenia

  • badanie biochemiczne krwi – wzrost mocznika i kreatynina, stosunek Na:K <25:1, wzrost poziom wapnia

  • badanie moczu – ciężar właściwy moczu pomiędzy 1.015 a 1.030

Aby ostatecznie postawić diagnozę należy wykonać test stymulacji polegający na podaniu dożylnie ACTH i oznaczeniu poziomu kortyzolu przed i godzinę po iniekcji. Test wykonuje się z krwi pobranej na surowicę.

No Comments Yet.

Leave a comment