Zasady pobierania materiału do badań

Zasady pobierania materiału

rodzaj materiałuzasada pobraniauwagi
mocz - badanie ogólne, osad posiew tlenowyPierwszą porcję porannego moczu odrzucić, następnie pobrać ze środkowego strumienia do jałowego pojemnika (dostępny w laboratorium). Dostarczyć w ciągu 2 godzin od pobrania w temperaturze pokojowej. Unikać wysokich temperatur w trakcie transportu!w przypadku transportu niezbędne pobranie na probówki ze stabilizatorem (dostępne w laboratorium)
kałZa pomocą szpatułki (pojemnik na kał, wraz ze szpatułką, dostępny w aptekach) pobrać z 3 różnych miejsc materiał wielkości wiśni i dostarczyć do laboratorium. W przypadku pobrania materiału poza godzinami pracy laboratorium, można przechowywać próbkę w lodówce i dostarczyć do 12 godzin od momentu pobrania.Jeśli kał jest biegunkowy dostarczyć najszybciej jak to możliwe, utrzymując materiał w temperaturze ciała.

Zaleca się pobranie 3 prób w odstępie 2/3 dni, co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia do 90%.
Wymazy z ucha, oka, ran itpPrzed pobraniem upewnić się, że miejsce pobrania nie jest smarowane maścią o działaniu bakteriobójczym oraz że pacjent nie jest w trakcie terapii antybiotykowej lub zakończył terapię w ciągu min. siedmiu dni poprzedzających pobranie materiału. Jeśli jest to możliwe zdrową skórę wokół zmiany zdezynfekować. Miejsce przed pobraniem oczyścić z wydzielin ropnych, przy użyciu soli fizjologicznej. Z oczyszczonego miejsca pobrać wymaz za pomocą wymazówki nasączonej niewielką ilością soli fizjologicznej.
Wycinki z narządówMateriał z narządów wewnętrznych pobrany sekcyjnie w siedzibie laboratorium lub przychodni weterynaryjnej. Materiał pobrać jak najszybciej po stwierdzeniu zgonu zwierzęcia. W przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami beztlenowymi materiał dostarczyć do laboratorium w ciągu 30 min od pobrania.
Wymazy z ropniPrzed pobraniem materiału zdezynfekować czop. Ewakuować pierwszą porcję ropy poprzez ucisk ropnia lub nacięcie jałowym narzędziem. Pobrać kolejną porcję ropy lub wymaz z dna ropnia za pomocą wymazówki, następnie dostarczyć wymaz w ciągu 3 godzin od pobrania lub w podłożu transportowym maksymalnie do 72h. Im szybszy czas dostarczenia tym większe prawdopodobieństwo wyhodowania chorobotwórczego patogenu.
Badania mykologiczne (drożdżaki, dermatofity) i parazytologiczne (nużeniec, świeżbowiec, wszy, wszoły)Materiał diagnostyczny - zmiany nie smarowane maścią przeciwgrzybiczą (lub o działaniu przeciwpasożytniczym) przez ok 2 tygodnie oraz niestosowanie leków przeciwgrzybiczych doustnych przez ok 4 tygodnie (dopuszcza się taki materiał przy braku odpowiedzi na leczenie).

Zeskrobiny pobrać jałowym skrobakiem lub skalpelem do jałowego pojemnika i dostarczyć do laboratorium. Materiał należy pobierać z obrzeża świeżych zmian, gdzie znajdują się nowe nici grzybów. Nie należy pobierać ze środka zmian.

Przy diagnostyce nużeńca pobierać z całej zmiany.

W przypadku badań krwi pacjent musi być na czczo ok 12 godzin przed pobraniem materiału. Przy ocenie glukozy oraz AST nie zaleca się nadmiernego wysiłku, powoduje to zawyżenie wyniku.


Przy badaniach biochemicznych i badaniach hormonów pobiera się krew "na skrzep".